Program


Stručné informace o uváděných filmech můžete též nalézt v programovém zpravodaji PANORAMA, který filmový klub vydává cca 1x za dva měsíce.20.5.2024

DOKONALÉ DNY

Perfect Days

Japonsko - SRN
2023
123 min
Aerofilms

Hirajama pracuje jako uklízeč toalet v Tokiu. Žije spokojeně ve své pečlivě sestavené rutině a volný čas tráví čtením knih, poslechem starých rockových kazet nebo focením na svůj analogový fotoaparát. Ze životní harmonie ho vyruší série nečekaných setkání, která postupně odhaluje střípky z jeho minulosti. Proslulý režisér Wim Wenders (Paříž, Texas či Nebe nad Berlínem) se triumfálně vrací s poetickým filmem o hledání krásy ve zdánlivých maličkostech. Představitel hlavní role Kódži Jakušo byl na festivalu v Cannes oceněn za nejlepší mužský herecký výkon. 


27.5.2024

MALÍŘ JEJÍHO TĚLA

Bonnard, Pierre et Marthe

Francie - Belgie
2023
122 min
CinemArt

Když se francouzský malíř Pierre Bonnard setkal s Marthou de Méligny, netušil, že se tato samozvaná aristokratka stane inspirací a smyslem jeho života a díla. Od prvního momentu byla více než jen múzou, která tvořila středobod více než třetiny jeho děl. V roce 1912 se Pierre a Martha usadili v domě v Normandii, kde byl jejich sousedem slavný impresionistický malíř Claude Monet. Okolní půvabná krajina a její atmosféra Bonnarda inspirovaly k namalování jeho nejlepších obrazů včetně mnoha aktů s Marthou. Jeho vrcholná plátna mu vynesla označení „malíř štěstí“, „mistr intimismu“ či „poslední z impresionistů“. Společně Pierre a Martha dosáhli svého uměleckého naplnění díky pestré lásce odlišné od standardů své doby, lásce protkané velkým tajemstvím. Režisér a scenárista Martin Provost dodává: „Jednoho dne mne kontaktovala praneteř Marthy. Cítila potřebu světu připomenout Bonnardovo dílo, které je z jejího pohledu nedoceněné, a tak mě požádala, abych o něm a jeho ženě natočil film. Bylo to pro mě jako znamení. Od dětství jsem měl totiž Bonnardovu malbu Marthy vyvěšenou nad postelí. Když jsem poté začal pracovat na scénáři, uvědomil jsem si, jak silný příběh se za jejich utajovaným vztahem skrývá.“


3.6.2024

NA CESTĚ S MÁMOU

Á Ferð með Mömmu

Island – Estonsko
2022
112 min
Film Europe

Autorský snímek scénáristy a režiséra Hilmara Oddssona. - Jon je muž středního věku, který žije se svou starou matkou v odlehlé části Islandu. Jeho matka je žena, která má vždy ve všem jasno. Když matka zemře, syn zcela samozřejmě splní všechny pokyny, co má dělat po její smrti. Jon svou mrtvou matku učeše a oblékne, posadí ji na zadní sedadlo svého starého auta, vezme s sebou věrného psa Bresnefa a cesta na druhý konec země, na místo, kde mu matka řekla, že ji má pohřbít, začíná. Doprovázet zesnulého na poslední cestě je přirozeně většinou smutná věc. V této černé komedii je však veselo. Režisérův soucitně chápavý přístup a láska herců k jejich postavám jsou tak výjimečné, že se snímek pro mnoho diváků stal bezpochyby nejsvětlejším filmovým zážitkem roku.


10.6.2024

PŘÍPAD GOLDMAN

Le Procès Goldman

Francie
2023
115 min
Artcam

Paříž, listopad 1975. Odvolací slyšení krajně levicového židovského aktivisty Pierra Goldmana má začít. Goldman, odsouzený k doživotnímu vězení za čtyři ozbrojené loupeže, z nichž jedna měla za následek smrt dvou žen, odmítá obvinění z vraždy. Masivně sledovaný soudní proces vytvoří z Goldmana romantickou postavu a hrdinu intelektuální levice, i když vztah s jeho mladým právníkem Georgesem Kiejmanem skřípe. Věčný provokatér hlásající své ideály, nepolapitelný a rtuťovitý Goldman uvrhne svůj vlastní proces do chaosu a riskuje rozsudek smrti. Případ Goldman spoluscénáristy a režiséra Cédrica Kahna vykresluje psychopatologický portrét militantního revolucionáře, ale také společnosti zmítané vzorci rasismu a nespravedlnosti, které jsou vysoce nakažlivé i dnes.


17.6.2024

POLIBEK

Kysset

Dánsko
2022
113 min
Film Europe

Píše se rok 1913 a v Evropě se šíří zvěsti o tom, že bude válka. Anton je mladý muž, který touží očistit jméno své rodiny od hanby, kterou jí způsobil jeho otec, když ji opustil. Nyní se chce prosadit a stát se důstojníkem kavalerie. Během vojenského cvičení pomáhá stárnoucímu šlechtici, který ho pozve na své sídlo. Tam se setkává s jeho dcerou Edith, která je následkem osudné nehody upoutána na invalidní vozík. Anton je přijat do rodiny, což mu dává naději na dobrou budoucnost, ale čím více se s Edith sbližuje, tím větší má strach, že ji zklame a zraní. Kvůli tomu brzy přestává mít odvahu upřímně projevovat svoje city. Film Polibek, natočený podle knižní předlohy Stefana Zweiga Netrpělivost srdce, je tak dramatem dánského režiséra Billeho Augusta o mladém muži, který se zaplete do sítě slibů, lží a morálních závazků.


24.6.2024

VÍKENDOVÍ REBELOVÉ

Wochenendrebellen

Německo
2023
109 min
Bioscop

Desetiletý Jason má poruchu autistického spektra. Přestože je vysoce inteligentní, hrozí, že bude muset přestoupit do speciální školy. Jeho rodiče hodlají udělat cokoliv, aby k tomu nedošlo. A to cokoliv je pomoci splnit Jasonovi jeho velké přání. Chlapec se rozhodl, že si konečně vybere fotbalový klub, kterému by mohl fandit. Mezi otcem a synem vznikne nečekaná dohoda. Táta mu pomůže najít dokonalý fotbalový tým, když se Jason bude ve třídě snažit dělat co nejméně problémů. Celá věc má ale jeden háček… Jasonova kritéria pro výběr klubu jsou velmi specifická a přísná a navíc, než se Jason rozhodne, musí vidět všechny týmy, bez ohledu na to, v jaké lize působí, hrát naživo. - Zkušený režisér Marc Rothemund znovu skóruje. Snímek je dojemnou a vtipnou komedií inspirovanou skutečným příběhem.


Při zpracování anotací k jednotlivým snímkům byly použity podklady distribučních společností Aerofilms, Artcam, Bioscop, CinemArt a Film Europe.

Novinky

22.4.2024

Filmová nabídka byla opět doplněna!

V programové sekci stránek již nyní naleznete všechny snímky, které uvedeme do konce první poloviny sezóny. Do klubu tak budete moci zajít např. na černou islandskou komedii, nový film Wima Wenderse nominovaný na Oscara, dojemný příběh z fotbalového prostředí nebo třeba na drama mapující proces s krajně levicovým revolucionářem odehrávající se v Paříži v roce 1975.

Info

Filmový klub Pardubice

uvádí představení v Gočárově galerii v Automatických mlýnech
U Mlýnů 1961
530 02 PARDUBICE


Promítáme: v pondělí od 18:30

Vstupné:

  • 120,- Kč pro členy FK
  • 150,- Kč pro nečleny
  • členský průkaz na rok 120,- Kč

ÿ/dǠߟ