Program


Stručné informace o uváděných filmech můžete též nalézt v programovém zpravodaji PANORAMA, který filmový klub vydává cca 1x za dva měsíce.23.1.2017

PAN BEZCHYBNÝ

Un homme idéal

Francie
2015
97 min
Film Europe

Ambiciózní mladík se rozhodne vydávat rukopis mrtvého muže za svůj vlastní. Stane se hvězdou francouzské literární scény nebo se utopí v moři podvodů a lží? Pětadvacetiletý Mathieu se touží stát respektovaným literárním autorem. Přes veškeré úsilí se mu ale zatím nepodařilo nic vydat a na živobytí si vydělává ve stěhovací agentuře. Jeho osud se změní v okamžiku, kdy náhodou najde rukopis nedávno zemřelého osamělého muže, který se rozhodne vydávat za svůj. Stává se vycházející hvězdou francouzské literární scény, ale očekávání ohledně jeho dalšího románu jsou čím dál tíživější. Mathieu se stále hlouběji zamotává do spirály podvodů a lží… Působivý, i když na první pohled nenápadný snímek natočil režisér Yann Gozian.


30.1.2017

CHRONIC

Chronic

Mexiko - Francie
2015
92 min
Film Europe

Michel Franco pojal svůj film jako pozorovatelské drama o muži, pro kterého je umírání denním chlebem. Pro Davida (Tim Roth) není smrt ničím děsivým a tabuizovaným. Pracuje jako paliativní ošetřovatel těch, kteří na ni čekají – často jako na vysvobození z nesmírného utrpení. Klidný, uzavřený, ale velmi soucitný muž usnadňuje umírajícím poslední dny života s něhou a pozorností, která z pohledu nezaujatého pozorovatele vyvolává otázky. Co Davida tolik přitahuje na blízkosti smrti? Jaké trauma z minulosti ho sužuje? A není jeho vztah s klienty těsný až příliš? Cena za scénář v Cannes 2015.


6.2.2017

FRANKOFONIE

Francofonia

Francie – SRN - Nizozemsko
2015
88 min
Film Europe

Na pozadí druhé světové války (resp. německé okupace Francie) zkoumá režisér Alexandr Sokurov vztah mezi uměním a mocí a ptá se, co nám kultura říká o nás samých. Jeho historický filmový esej je nekonvenční procházkou pařížským muzeem Louvre, kterým diváka provádějí Napoleon a Marianne coby alegorický symbol Francouzské republiky. Louvre tu vedle ředitele M. Jacquese Jaujarda a kunsthistorika Metternicha funguje jako třetí hlavní postava – jako úchvatná kulisa i nejvýznamnější úložiště světové kultury. Filmu se dostalo ocenění na MFF v Benátkách.


13.2.2017

PUNK´S NOT DEAD

Pankot ne e mrtov

Makedonie - Srbsko
2011
100 min
Balkanfilm

Mirsa je bývalý zpěvák kdysi populární jugoslávské punkové kapely. Ta se již dávno rozpadla, ale Mirsa žije minulostí. Stále bydlí u maminky a příležitostně pomáhá s prodejem drog albánskému dealerovi Gzimovi. Jednoho dne přijde Gzim s nečekanou nabídkou. Navrhne Mirsovi, aby dal znova dohromady kapelu a zahrál s ní na charitativním koncertě v Debaru, městě na západě Makedonie s albánskou většinou. Mirsa má před sebou téměř nadlidský úkol: po sedmnácti letech najít a přesvědčit všechny členy skupiny, aby se sešli a znova nazkoušeli svůj repertoár. Úkol je ztížen tím, že jsou roztroušeni po všech bývalých jugoslávských zemích. To, že byla kapela složená z lidí různých národností, nebylo v době, kdy se v Jugoslávii razilo heslo "Bratrství a jednota", ničím až tak překvapivým. Po rozpadu Jugoslávie se složení kapely jeví v jiném světle a postupně se ukazuje, že je to hlavní důvod, proč chce někdo její návrat. Mirsa a jeho spoluhráči, které po strastiplné cestě Balkánem nakonec objeví a přesvědčí k hraní, se dostávají do paradoxní situace - oni, pankáči, mají sloužit jako kladný příklad... Režisér a scenárista Vladimir Blaževski natočil úderné, nezávislé road movie o lidech, pro něž punk není jen hudba, ale celoživotní postoj. S černým humorem a nadhledem se dotýká i závažnějších témat. Podává zprávu o přetrvávající nesnášenlivosti, ale také o naivitě a nekompetentnosti některých evropských humanitárních organizací působících v balkánském regionu.


20.2.2017

JÁ, DANIEL BLAKE

I, Daniel Blake

Velká Británie – Francie
2016
101 min
Film Europe

Sociálně apelativní a v současnosti až nepříjemně aktuální snímek režiséra Kena Loache vypráví příběh padesátníka Daniela Blakea z Newcastlu, který se poté, co utrpí infarkt, ocitne ve vyčerpávajícím kolotoči žádostí o podpůrné státní dávky. Zatímco se snaží prokousat absurdními byrokratickými procesy, potkává svobodnou matku Katie a její dvě děti. Neúplná rodina má jedinou šanci, jak uniknout jednopokojáku na bezdomovecké ubytovně – přijmout byt v neznámém městě 300 mil daleko. Daniel a Katie se každý po svém snaží vypořádat s příkořími systému a přitom neztratit zbytky důstojnosti. Působivý film si loni odnesl Zlatou palmu z mezinárodního festivalu v Cannes.


27.2.2017

SLADKÉ SNY

Fai Bei Sogni

Itálie – Francie
2016
134 min
Film Europe

Drama o vztahu syna a matky, které se rozprostírá na ploše čtyřiceti let. Příběh tajemství schovaného čtyřicet let v obálce. Příběh dítěte, které se stane dospělým a čelí největší myslitelné bolesti – ztrátě matky. Co ho ale zraňuje více: strach ze smrti, nebo strach ze života? Strhující drama renomovaného Marca Bellocchia se zabývá jedním z nejcitlivějších témat italské kinematografie, vztahem s matkou.


Při zpracování anotací k jednotlivým snímkům byly použity podklady distribučních společností AČFK, Aerofilms, CinemArt a Film Europe.

Novinky

24.12.2016

V roce 2017 do filmového klubu opět na kvalitní filmy!

Račte zkontrolovat náš program, čeká tam na vás úvodní várka snímků pro novou sezónu. Některé filmy vypadají slibně, jiné dokonce znamenitě, nemyslíte? :)

Info

Filmový klub Pardubice

uvádí představení v sále č.6 multikina Cinestar -
OC Grand
Nám. Republiky 1400
530 02 PARDUBICE


Promítáme: v pondělí od 18:30

Vstupné:

  • 90,- Kč pro členy FK
  • 130,- Kč pro nečleny
  • členský průkaz na rok 60,- Kč